kk2

 کروز، طبق وا‍ژه نامه انگلیسی کالینز ۲۰۰۸، سفری است که بوسیله یک خط کشتیرانی از طریق دریا با هدف تفریح انجام می شود و معمولا کشتی نیز در طول سفر در بنادر مختلف پهلو می گیرد. یک کشتی گردشگری کروز، کشتی است که به نقاط مختلف سفر می کند سرعت کشتی کروز متناسب با شرایط آب و هوا و دریا، ترافیک لنگرگاه ها و فاصله بین مبداء و مقصدی که باید پوشش دهد، تنظیم می شود.
گردشگران اغلب از کشتی کروز برای مقاصد تفریحی استفاده می کنند تا حرکت از نقطه ای به نقطه دیگر. کشتی های کروز همچنین می توانند یک شکل ایمن از حمل ونقل باشند که می توانند مسافران زیادی را در خود جای دهند.
هنگامی که کشتی در بندر نیست، بازی های عرشه ای، استخر شنا، کلاسهای ورزشی و نظاره کردن دریا از محل مخصوص تدارک دیده شده است علاوه براین ، سخنرانی پیرامون موضوعات جالب، سینماها و… نیز در روی کشتی انجام خواهد شد. بعضی از کشتی های کروز دارای بخش ویژه ای برای کودکان هستند این امر به والدینی که به علت همراه بودن فرزندان با آنان کمتر فرصت استفاده از سفر را می یابند بسیار کمک خواهد کرد. بسیاری از کشتی ها با سالن های ورزش و حوزهای آب معدنی نیز مجهز هستند. آن دسته از مسافران که علاقه ای به فعالیتهای بدنی زیاد ندارند می توانند در محل استخر یا عرشه به استراحت بپردازند.
دریانوردی و سفرهای دریایی از زمانی آغاز شد كه كاشفان در جستجوی سرزمین های جدید و ناشناخته برای گسترده كردن قلمروها و ارضای كنجكاوی های خود به فكر در نوردیدن دریاها و كشفیات تازه افتادند. تعطیلات دریایی و سفر به مقاصد دور و نزدیك در اقیانوس ها و دریاهای آزاد بر روی شبه جزیره های مجلل و شناور از سال ۱۸۵۴ آغاز گردید. از جمله این شبه جزیره های شناور و مجلل كشتی های كروز هستند كه با ارائه انواع خدمات لوكس، خاطراتی فراموش نشدنی و به یاد ماندنی را برای همسفران گرامی به ارمغان می آورد.

2

مهمترین ویژگی ها و مزایای سفرهای دریایی:
•    صرف وعده های غذائی صبحانه- ناهار و شام به صورت رایگان دركشتی
•    بهره گیری از برنامه های تفریحی  و نمایشی متنوع و با كیفیت به صورت رایگان
•    استفاده همزمان از چند برنامه بدون اینكه هزینه ای صرف ایاب و ذهاب و یا معطلی در ترافیك سنگین شهرها باشیم
•    بازدید از چند كشور با حال و هوای محتلف در مدت زمانی كوتاه
•    بازدید از مقصد هایی بكر ودیدنی كه معمولا در سفرهای زمینی از آنها بازدید نمیشود
•    امكان بازدید از چندین مقصد بدون چندین بار ورود و خروج به هتل ها در شهرهای مختلف
•    كاهش استرس حاصل از پرواز و عدم نیاز به به حمل چمدان های سنگین از یك هتل به هتلی دیگر
•    افزایش كیفیت و عمق خواب
•    هوای دریا دارای یون منفی بسیار زیاد است كه باعث افزایش قدرت جذب اكسیژن میشود.و این باعث :
o    افزایش هوشیاری و و فعالیت ذهنی بیشتر
o    افزایش سروتونین یعنی كاهش استرس و بهبود وضعیت روحی
o    كاهش شرایط حاد ریوی مثل آسم

3